Kahve falı hem geçmiş hem geleceğe dair bilgi almaya yarayan bir fal türüdür. Türk geleneğinde, Osmanlı Dönemi’nden bu yana yüzyıllardır önemli bir yere sahiptir.

Kahve falı, kahvenin telvesi kahve fincanında kaldıktan sonra ters çevrilir. Ters çevirirken kendinize doğru çevirmeniz geçmişe, dışarıya çevirmeniz ise geleceğe dair bilgi almak istediğiniz anlamına geldiği söylenir. Oysa iyi bir yorumcu için, kahveyi nasıl kapattığınız hiçbir önemi yoktur. Kapatılan fincanın üstüne yüzük koyarak, soğumasının hızlandırıldığı düşünülür.

Diğer bir yoruma göre kahve falı 2 bölüm olarak değerlendirilir. Alt yarı bölümü ile geçmiş, üst yarısı ile de geleceği görmek için incelenir. Sağ taraftaki şekiller olumlu yorumlanırken; sol taraftaki şekiller, kötü olaylar, düşman, hastalık, vb. olumsuz konuları sembolize eder. Kişisel olarak bu yoruma da katılmadığımı belirtmek isterim. Bu bir his ve odaklanma meselesidir.

Son olarak kahve falının geçmişi gösterebildiği ancak gelecekten sadece en yakın 40 günü gösterdiğine de inanılır. Geçmişte de, gelecekte de zaman sınırlaması yoktur. Bu da aslında sizin fala ne kadar ve neye odaklanarak fincanı kapattığınızla ilgilidir.

Kahvenizi afiyetle için ve fincanınızı kapatın. Her açıdan fotoğrafını çekip benimle paylaşın. Hepsi bu kadar. 🙂

Bana kolayca ulaşabilirsiniz. Sevgiler…